Elaine Thompson-Herah este încoronată cea mai rapidă femeie din lume la Jocurile de la Tokyo

Elaine Thompson-Herah din echipa Jamaica traversează linia de sosire pentru a câștiga medalia de aur în finala feminină de 100 de metri de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, sâmbătă. Michael Steele / Getty Images ascunde legenda

toggle legenda

Michael Steele / Getty Images

Elaine Thompson-Herah din Jamaica este oficial cea mai rapidă femeie din lume — din nou — după ce a câștigat 100 de metri la Jocurile de la Tokyo în timp record olimpic. Ea a fost medaliată cu aur în acest eveniment.

„știam că o am în mine, dar, evident, am avut suișuri și coborâșuri cu leziuni”, a spus ea sâmbătă, referindu-se la o boală persistentă în 2018 și 2019. „Am păstrat credința în tot acest timp. Este uimitor.”

a fost o lovitură pentru Jamaica, Shelly-Ann Fraser-Pryce luând argint și Shericka Jackson luând bronz.

Fraser-Pryce, care a câștigat evenimentul la Jocurile Olimpice de la Beijing și Londra, a venit la eveniment încercând să devină prima femeie care a câștigat trei medalii de aur la această distanță.

tânăra de 34 de ani a înregistrat cel mai rapid timp în manșe pentru a se califica în finală, cu un timp mai rapid decât cursele sale pentru medalia de aur.

dar Thompson-Herah a preluat controlul cursei finale chiar de pe blocuri și direct prin linia de sosire. La sfârșit, a țipat de bucurie și a sărit în sus și în jos înainte de a se prăbuși pe pistă.

„nu am putut găsi cuvintele. Am țipat atât de tare pentru că eram atât de fericită”, a spus ea.

la aproximativ un minut după terminarea cursei, ceilalți medaliați Jamaicani au venit și i-au dat o lovitură rapidă pe spate.

în afară de Thompson-Herah și Fraser-Pryce, doar alte două femei au câștigat două medalii de aur în acest eveniment — Wyomia Tyus, care a concurat pentru SUA în anii 1960, și Gail Devers, o sportivă americană care și-a câștigat aurul în anii 1990.

Alergătoarea Americană Teahna Daniels, în vârstă de 24 de ani, a alergat cel mai bun moment personal pentru a intra în cursă. S-a clasat pe locul șapte.

a fost o persoană dispărută în special de la contorul 100.

atletul american care a avut cel mai rapid timp la probele olimpice din SUA nu concurează la jocuri. Starul Sha ‘ Carri Richardson a dat rezultate pozitive pentru THC, componenta psihoactivă a marijuanei, și s-a confruntat cu o suspendare de 30 de zile care i-a spulberat speranțele de a alerga această cursă.

suspendarea lui Richardson a fost controversată, deoarece marijuana este legală în multe state, inclusiv în cel în care a folosit-o, dar este interzisă de Agenția Mondială Antidoping.