Elaine Thompson-Herah je korunována nejrychlejší ženou na světě na Tokijských hrách

Elaine Thompsonová-Herahová z týmu Jamajka překročila cílovou čáru a v sobotu na olympijských hrách v Tokiu získala zlatou medaili v ženském finále na 100 metrů. Michael Steele / Getty Images skrýt titulek

přepnout titulek

Michael Steele / Getty Images

Elaine Thompson-Herah z Jamajky je oficiálně nejrychlejší ženou na světě-opět-poté, co vyhrála 100 metrů na Tokijských hrách v olympijském rekordním čase. V této události byla obhájkyní zlaté medailistky.

„věděla jsem, že to mám v sobě, ale samozřejmě jsem měla své vzestupy a pády se zraněními,“ řekla v sobotu s odkazem na přetrvávající onemocnění v letech 2018 a 2019. „Celou tu dobu jsem si udržoval víru. Je to úžasné.“

bylo to zametání pro Jamajku, s Shelly-Ann Fraser-Pryce brát stříbro a Shericka Jackson brát bronz.

Fraser-Pryceová, která zvítězila na olympijských hrách v Pekingu a Londýně, se do akce přihlásila a pokusila se stát první ženou, která v této vzdálenosti získala tři zlaté medaile.

34letá časovka zajela nejrychlejší čas v rozjížďkách, aby se kvalifikovala do finále, s časem rychlejším než její závody o zlaté medaile.

ale Thompson-Herah převzal kontrolu nad finálovým závodem hned z bloků a přímo přes cílovou čáru. Na konci křičela radostí a vyskočila nahoru a dolů, než se zhroutila na trati.

“ nemohl jsem najít slova. Křičela jsem tak nahlas, protože jsem byla tak šťastná, “ ona řekla.

asi minutu po skončení závodu přišli další Jamajští medailisté a rychle ji poplácali po zádech.

kromě Thompson-Herah a Fraser-Pryce, jen dvě další ženy získaly dvě zlaté v této události-Wyomia Tyus, který soutěžil pro USA v 1960, a Gail Devers, Americká atletka, která získala své zlato v 1990.

Americká běžkyně Teahna Daniels, 24, běžel osobní nejlepší čas, aby se dostal do závodu. Umístila se na sedmém místě.

ze 100 metrů chyběla jedna osoba.

americký atlet, který měl nejrychlejší čas na olympijských zkouškách v USA, nekonkuruje na hrách. Vycházející hvězda Sha ‚ Carri Richardson měla pozitivní test na THC, psychoaktivní složku marihuany, a čelila 30dennímu pozastavení, které přerušilo její naděje na spuštění tohoto závodu.

richardsonovo pozastavení bylo kontroverzní, protože marihuana je legální v mnoha státech, včetně toho, kde ji použila, ale je zakázána Světovou antidopingovou agenturou.