Rezultate NASCAR All-Star Race 2021: Kyle Larson continuă seria fierbinte cu victorie

seria fierbinte a lui Kyle Larson continuă în timp ce îl ține pe Brad Keselowski și Chase Elliott pentru a câștiga cursa NASCAR All-Star la Texas Motor Speedway în Fort Worth.

este, de asemenea, cu 1 milion de dolari mai bogat după ce a încasat punga profitabilă.

cele trei victorii ale lui Larson sunt la egalitate pentru majoritatea în seria Cupei NASCAR și călărea o serie de victorii în două curse Fort Worth. Tânărul de 28 de ani a câștigat și cursa All-Star în 2019 la Charlotte Motor Speedway, așa că a fost unul dintre cei mai buni piloți de urmărit.

Larson a justificat hype-ul alergând aproape de vârful pachetului pentru cea mai mare parte a cursei.

iată câștigătorii din primele cinci etape:

• Runda 1: Kyle Larson
  • runda 2: Ryan Blaney
  • runda 3: Alex Bowman
  • Runda 4: William Byron
  • Runda 5: Chase Elliott

Cursa All-Star a fost concepută aproape Explicit pentru a crea cât mai multă dramă și intrigă posibil. Pauzele de scenă nu numai că le-au oferit șoferilor șansa de a reseta puțin, dar au și remaniat ordinea de rulare în grade diferite.

Larson, de exemplu, a luat prima rundă și a fost lovit înapoi pe locul 12 pentru eforturile sale după ce clasamentul a fost inversat de la nr.1-12 pentru runda următoare.

ordinea pentru începerea celei de-a cincea runde a fost determinată de modul în care șoferii au terminat cele patru runde precedente, necesitând astfel o matematică din mers.

Elliott ‘ s Pit crew a strâns un premiu de 100.000 de dolari cu cea mai rapidă oprire între runda a cincea și a șasea. Toți cei 21 de șoferi au fost obligați să groapă și să primească patru anvelope, iar mașina nr.9 a ieșit din nou înainte de oricine altcineva.

evenimentul a culminat cu un sprint de 10 ture către Victory Lane.

Ryan Blaney a venit trăgând din porțile din interior și a condus pentru scurt timp după începerea celei de-a șasea runde. Dar Elliott a trecut pe lângă el pe dinafară, cu puțin ajutor din partea lui Larson.

la fel ca Blaney, Keselowski a luat linia interioară pentru a trece pe lângă Elliott și Larson și în primul.

și ca și în cazul lui Blaney, Keselowski s-a străduit să se îndepărteze de Larson și a predat rapid conducerea înapoi mașinii nr.5. Pe măsură ce cursa a intrat în ultimele ture, rezultatul nu a fost prea îndoielnic. Larson a rămas lipit de linia interioară, oferindu-i lui Keselowski nicio cale înainte.

„a termina pe locul doi la Hendrick cars chiar acum este un fel de realizare”, a spus Keselowski în interviul său post-cursă. „Sunt doar prost rapid.”

din cauza structurii cursei, este dificil pentru un pilot să domine de la început până la sfârșit. Acestea fiind spuse, Larson a fost cel mai puternic din domeniu și a câștigat mai mult decât steagul în carouri.

cu cursa All-Star în cărți, NASCAR Cup Series se îndreaptă spre Nashville Superspeedway pentru Ally 400. Aceasta este prima călătorie a seriei la Nashville din 1984, care a fost cu mult înainte de construcția superspeedway în 2001.

Larson trebuie să piardă la un moment dat, așa că a merge patru la rând va fi dificil. Duminică, el a demonstrat cel puțin de ce ar putea fi omul care să-l detroneze pe Elliott ca campion al seriei.