Wayne Taylor Racing vyhrává svůj třetí po sobě jdoucí Rolex 24 v Daytoně

DAYTONA BEACH, Fla. – Wayne Taylor Racing vyhrál svůj třetí po sobě jdoucí Rolex 24 v Daytoně a vázal rekord Chip Ganassi Racing, jeho hlavní vyzyvatel pro nedělní vítězství.

Filipe Albuquerque přinesl č. 10 Acura WTR na šachovnicovou vlajku před Kamui Kobayashim v č. 48 Ally Cadillac, následovaný Harrym Tincknellem v č. 55 Mazda a Juan Pablo Montoya v č. 60 Acura Meyer Shank Racing.

bylo to čtvrté vítězství Rolex 24 za pět let a celkově páté pro Wayne Taylor Racing, což je jeden plachý Ganassiho rekord šesti celkových vítězství. Ganassi byl prvním týmem, který vyhrál tři po sobě jdoucí v 2006-08. Bylo to také první vítězství Acury Rolex 24.

majitel týmu Wayne Taylor, jehož syn, Ricky, je součástí týmu a jehož mladší syn, Jordan, vyhrál v GTLM, řekl ,že to byl “ pravděpodobně jeden z nejlepších dnů, jaké jsem kdy měl.

„Jordan vyhrál, Ricky vyhrál, můj tým vyhrál,“ řekl majitel týmu Wayne Taylor. „Je to jako (vyčerpávající) úžasné.“

po montáži vážné výzvy na Albuquerque za vítězství během závěrečného stintu skončil Renger van der Zande pátý v Cadillac č. 01 Ganassi kvůli foukané pravé zadní pneumatice se zbývajícími 8 minutami, druhé selhání pneumatiky pro auto za poslední tři hodiny na silnici 3, 56 míle.

vedení Albuquerque bylo uzavřeno na méně než 10th sekundy na zuřivý náboj s 15 minutami zbývajícími van der Zande, který vyhrál poslední dva Rolex 24s S Wayne Taylor Racing, ale byl vyhozen po sezóně 2021, když tým přešel z Cadillac na Acura.

„skoro jsem viděl jeho oči na mých zrcadlech,“ řekl Albuquerque pro NBC Sports Marty Snider. „Byl na to tak hladový, zejména celý příběh opouštějící Wayne Taylor, šel do jiného týmu. Zpočátku byl rychlý, ale jedna věc je chytit, druhá je přihrát.

“ opravdu tvrdě tlačil. Měl jsem štěstí, že měli defekt. Opravdu tvrdě tlačil na autobusové zastávce. Stále gratuluji Chipu Ganassimu, Rengerovi a všem. Myslím, že to byla pekelná show. Asi nejtěžší závod mého života.“

Albuquerque, rodák z Portugalska, převzal kolo s asi 90 minutami zbývajícími od Rickyho Taylora. Dalšími spolujezdci týmu byli vítězové Indianapolis 500 Helio Castroneves a Alexander Rossi.

Taylor, Castroneves a Rossi přišli do WTR poté, co byli v posledních třech sezónách spojeni v Acura týmu Penske (který po roce 2020 uzavřel svůj tým), čímž se Albuquerque stal nováčkem, který se dobře osvobodil.

„je to superstar,“ řekl Taylor o Albuquerque. „Vždycky jsme věděli, že je to ten, kterého jsme chtěli v našem autě, spolu s Alexem, heliem a mnou.“ Měl na sebe veškerý tlak na světě a bral to jako šampiona. Musíte poslat lásku chlapům Chip Ganassi. Celý den odváděli tak skvělou práci, a mít to neštěstí na konci, nezasloužili si to.“

Kobayahsi, který se spojil se sedminásobným šampionem NASCAR Jimmie Johnsonem, se snažil stát se prvním jezdcem v historii Rolex 24, který vyhrál celkový titul v každém ze svých prvních tří startů v otvíráku sezóny IMSA WeatherTech SportsCar Championship.

byl to třetí Finalista v Rolex 24 pro Johnsona, který také skončil druhý v 2005 a ‚ 08.

závod se změnil v souboj se zbývajícími dvěma a půl hodinami, když Scott Dixon měl poruchu pravé zadní pneumatiky, která opouštěla Turn 6 (ale měl štěstí, že se vyhnul jakémukoli poškození). Žlutá vlajka se naskládala na pole pro zběsilý restart, přičemž první čtyři auta stále běžela během sekundy pět kol po zelené.

vedení během posledních dvou hodin několikrát změnilo ruce, když se Albuquerque a van der Zande střídali na frontě s Tincknellem a Kobayashim v horkém pronásledování.

„v určitém okamžiku jsme závod vyhráli, ale bohužel to prostě nebyl náš den,“ řekl Dixon. „Jsem na všechny hrdý.“

ve svém debutu Rolex 24 obhájce poháru série Chase Elliott skončil celkově devátý (šestý ve třídě DPi) jako součást týmu č. 31, který ztratil 22 kol poté, co utrpěl zlomený výstroj a zbývalo asi pět hodin.

Elliott usoudil, že byl v tu chvíli po dvou zatáčkách v autě hotový, ale po opravách se vrátil. Byl rád, že skončil silný po neuspokojivém úvodním běhu v sobotu večer.

“ v tuto chvíli jsme zjevně mimo závod, ale mám pocit, že můj postup byl mnohem lepší než ten první,“ řekl Elliott reportérovi NBC Sports pit Kelli Stavastovi. „Vrátil jsem se asi 3 hodin ráno a pocit, že jsem udělal spoustu zisků. V žádném případě nejsem (na jeho spoluhráče) tempo, ale mnohem blíž k bodu, kdy jsem neměl pocit, že bych nás dal do obrovské díry, jako jsem udělal ten první běh.

“ takže si opravdu vážím toho, že mě tady nechají. Byla to velká zábava. To je docela událost. Je to úžasný závod. Čest být jeho součástí. Doufám, že se vrátím a uplatním některé z věcí, které jsem se naučil, a budu moci příště více pomoci. Opravdu jsem si to užil.“

stejně tak Johnson-alespoň dokud sedminásobný šampion série poháru nemusel sledovat, jak jeho tým bojuje až do cíle. Po zahájení závodu v č. 48 Johnson řekl, že si vedl dobře během středního nočního stintu, když vedl a řídil tempo. Široce se usmíval, když se posadil s analytiky NBC Sports Steve Letarte a Kyle Petty s těsně pod 90 zbývající minuty v závodě, ale řekl, že jeho“ žaludek byl v uzlu “ a sledoval cíl.

„s tímto úsměvem přichází spousta nervů,“ řekl Johnson, který dělal svůj první Rolex 24 start za deset let. „Jak jsme mluvili, tato kategorie DPi je tak naskládaná shora dolů. Když jsem běžel tento závod 10 před lety, člověk NASCAR mohl projít a nevzdávat se příliš mnoho, a bylo to v pořádku. Co je teď zapotřebí a úsilí, které tito kluci vynaložili a jak dobří jsou, je to tak působivé. Užil jsem si spoustu legrace. Měl jsem nějaké dobré stints, a měl jsem špatný stints.

„jsem jen do bodu v životě, že mám tyto příležitosti, které mohu vytvořit, a moje vášeň řídit, moje vášeň zažít různé série, různá auta, různé stopy, je vyšší,než kdy byla. Bylo těžké se rozhodnout odejít z NASCAR, ale vzrušení z těchto zážitků ke mně opravdu promluvilo, a teď to využívám a opravdu si to užívám.“

Johnson slíbil, že se také vrátí k Rolex 24. „Položili jsme to všechno na stůl a právě jsme překonali to auto 10,“ řekl.

ostatní vítězové třídy:

– LMP2: číslo 18 Era Motorsport

– GTLM: číslo 3 C8.R Corvette Racing (který vyhrál na 20-leté výročí Dale Earnhardt a Dale Earnhardt Jr. sdílení stejné auto v Rolex 24). V postrace prohlášení Corvette oznámila, že vítězný řidič Antonio Garcia měl pozitivní test na COVID-19 poté, co řídil téměř osm hodin v případě.

– GTD: No. 57 Mercedes Winward Racing

– LMP3: No. 74 Riley Motorsports, který zahrnuje veterány IndyCar Spencer Pigot a Oliver Askew