kdy je Melbourne Cup? Čas závodu, jak se dívat, oblíbené a další

Melbourne Cup je nejslavnější závod Austrálie s 160letou historií jako součást národního sportovního kalendáře.

přes obě světové války, pandemii španělské chřipky A nyní pandemii COVID-19 se Melbourne Cup koná každoročně od roku 1861.

kdy tedy bude letošní závod? Jak se můžeš dívat? Jak dlouho to bude trvat? Kdo jsou favorité?

čtěte dále a najděte odpovědi na tyto otázky a další.

kdy je Melbourne Cup?

za prvních 14 let své existence se pohár konal ve čtvrtek na začátku listopadu.

od roku 1875, až na čtyři výjimky (poháry 1916 a 1942-44 se konaly v sobotu), se závod konal první úterý v listopadu.

ještě jednou, v roce 2021, se tato tradice udržuje, s pohárovým dnem pro 2. Listopadu-první úterý v měsíci.

kde se koná Melbourne Cup?

stejně jako plánování zůstalo téměř stejné po více než 150 let, tak i umístění nejslavnějšího australského závodu.

Melbourne Cup se koná na závodišti Flemington, méně než 7 kilometrů od Melbourne CBD.

v kolik hodin běží Melbourne Cup?

Melbourne Cup je závod sedm v den poháru — začne v 3:00pm AEDT (Melbourne/Sydney/Canberra/Hobart), což je 2:30pm ACDT (Adelaide), 2:00pm AEST (Brisbane), 1:30pm ACST (Darwin) a poledne AWST (Perth).

jak sleduji závod?

pokud máte televizi free-to-air, kanál 10 a Racing.com bude Melbourne Cup den vysílání.

pro ty, kteří mají placenou televizi, Sky Racing ukáže Melbourne Cup, ale s mírným zpožděním.

pokud potřebujete streamovat Melbourne Cup, 10Play bude poskytovat živé a on-demand pokrytí, zatímco Kayo Sports předplatitelé budou moci sledovat závod.

akci můžete sledovat také v živém blogu ABC Sport, který bude pokrývat všechny akce v den poháru od 10 hodin AEDT.

kolik lidí bude ve Flemingtonu na Melbourne Cup Day?

dav lidí, kteří nosí klobouky, obleky a šaty, je zabalen do tribuny Flemington před Melbourne Cupem.
dav pro letošní Melbourne Cup bude mnohem menší než dav, který se objevil příliš vidět Macdougal vyhrát v 1959. (Getty images / ghi / Universal History Archive)

maximálně 10,000 patroni budou povoleni na závodišti Flemington pro den poháru.

z dostupných vstupenek bude 7,000 (70 procent) přiděleno členům Victoria Racing Club (VRC). Většina zbytku půjde majitelům koní přihlášených do denních dostihů, firemním partnerům a sponzorům.

pět procent z celkového počtu vstupenek (500) bude k dispozici pro širokou veřejnost.

jak dlouho trvá Melbourne Cup?

„závod, který zastaví národ“ trvá o něco více než tři minuty.

nejpomalejší vítězné časy přišly v prvním poháru v roce 1861 (vyhrál Archer) a čtvrtém vydání v roce 1864(vyhrál Lucerna). V obou závodech překonal vítěz hranici tří minut 52 sekund.

rekord závodu pro Melbourne Cup byl stanoven v roce 1990, kdy Kingston Rule trénovaný Bartem Cummingsem vyhrál v čase 3: 16,30.

kdo jsou favorité letošního Melbourne Cupu?

Brett Prebble slaví na palubě Incentivise v Caulfield Cupu
Brett Prebble a Incentivise byli na trati v impozantním vítězství Caulfield Cupu dobře jasní.(Getty images: Vince Caligiuri)

horkým favoritem letošního Melbourne Cupu je Incentivise, hvězdný kůň trénovaný Peterem Moodym.

pětiletý valach vyhrál svůj první závod teprve letos v dubnu — při svém posledním startu začátkem tohoto měsíce závodil celou cestu v Caulfield Cupu za 5 milionů dolarů, než pohodlně porazil své soupeře a vyhrál o tři a půl délky.

Incentivise je oblíbený $ 2.30. Jediným dalším vstupem pod 10 dolarů na trhu je international raider Spanish Mission, trénovaný v Anglii Andrewem Baldingem. Španělská mise je na 8 dolarech, zatímco loňský vítěz Twilight Payment, trénovaný Irem Josephem O ‚ Brienem, je na další řadě sázek za 12 dolarů.

jaká je odměna za Melbourne Cup?

pevná zlatá trofej sedí na stole před obloukem s "Melbourne Cup Day" na něm v závodě Flemington
trofej Melbourne Cup má hodnotu 250 000 dolarů, část 8 milionů dolarů v cenách za závod, který zastaví národ.(Getty Images / závodní fotografie: Scott Barbour)

Melbourne Cup nabízí ceny v hodnotě 8 milionů dolarů.

majitelé, žokej a trenér vítěze obdrží celkové prize money ve výši $ 4 .4 miliony, plus 18karátová, pevná zlatá trofej Melbourne Cup, která má hodnotu 250 000 dolarů sama o sobě.

finalista obdrží 1,1 milionu dolarů, třetí místo získá 550.000 dolarů, čtvrté místo dostane 350.000 dolarů a pátý kůň přes čáru vyhraje 230.000 dolarů.

koně, kteří skončí šestý až 12. každý obdrží $ 160,000 .