cine a câștigat ieri cursa NASCAR? Rezultatele complete de la Dover race

câștigătorul cursei NASCAR Cup Series de duminică de la Dover International Speedway a pus un număr istoric de mașină înapoi pe Victory Lane.

Alex Bowman a condus Hendrick Motorsports No.48 la victorie în Drydene 400. Predecesorul lui Bowman în mașină, Jimmie Johnson, a câștigat un record de 11 curse de cupă la Monster Mile.

Bowman 48 nu a fost cea mai bună mașină duminică; această onoare a aparținut nr. 5 de Bowman coechipierul Kyle Larson. Dar Bowman a fost în frunte pentru o repornire târzie după o oprire uriașă a echipajului său. Bowman a valorificat poziția pistei și l-a depășit pe Larson la steagul în carouri.

mai jos este mai mult despre victoria lui Bowman duminică, plus rezultatele complete ale cursei.

mai multe: Urmăriți cursele NASCAR în direct cu fuboTV (încercare gratuită de 7 zile)

cine a câștigat ieri cursa NASCAR?

Alex Bowman a condus un Hendrick Motorsports Matura de top patru locuri în Drydene 400. El l-a învins pe subcampionul Kyle Larson cu 2.017 secunde în a doua victorie a sezonului.

pentru echipajul nr .48 pit…
… asta e pentru tine! @Alex_Bowman și @ TeamHendrick o fac la @ MonsterMile! 🏁 pic.twitter.com/wcsEqmRNY0

— NASCAR (@NASCAR) Poate 16, 2021

Bowman pit echipaj merită o mare parte din credit pentru a câștiga. S-a transformat în cea mai rapidă oprire în groapă din sezonul 2021 (12.1776 secunde, potrivit NASCAR) în timpul unei precauții de cursă târzie. Asta l-a ajutat pe Bowman să readucă mașina pe pistă chiar în fața lui Larson pentru repornire. Bowman l-a eliminat pe Larson la repornire și a plecat pentru victorie.

„este corect să punem 48 înapoi pe Victory Lane aici după câte curse a câștigat această mașină aici”, a spus Bowman într-un interviu posttrace.

Larson a câștigat primele două etape și a condus 263 din cele 400 de ture ale cursei.

rezultatele NASCAR de la Dover

Alex Bowman și Kyle Larson au terminat 1-2 în Drydene 400. Ceilalți doi piloți ai lui Hendrick Motorsports, Chase Elliott și William Byron, au terminat pe locul trei și, respectiv, pe locul patru.

„vă pot garanta că acesta este cel mai nervos pe care l-am avut vreodată într-o cursă”, a declarat proprietarul echipei Rick Hendrick pentru Regan Smith de la FS1 după cursă. „O zi minunată pentru organizație. Și Alex, felicitări pentru el. Acesta este un semn al băieților care lucrează împreună și aduc lucruri bune pe pistă.”

Hendrick Motorsports este a treia organizație din istoria NASCAR Cup Series care termină 1-2-3-4 într-un singur eveniment, alăturându-se Peter DePaolo Racing (Dec. 30, 1956, la Titusville; 7 aprilie 1957, la North Wilkesboro) și Roush Fenway Racing (noiembrie. 20, 2005, la Homestead-Miami).

Joey Logano echipa Penske a finalizat primele cinci.

NASCAR va merge la curse rutiere weekendul viitor pe o nouă pistă pentru serie. Circuitul Americii, un curs în afara Austin, Texas, va găzdui EchoPark Texas Grand Prix duminică, Mai 23 (2:30 p.m. ET; FS1, TSN, PRN, SiriusXM NASCAR Radio).